Najłatwiejszym sposobem rozwiązywania problemów jest ich unikanie. Dotyczy to także takiej kwestii jak wymiana okien w mieszkaniu albo domu. Stąd też przygotowaliśmy krótki poradnik jak przygotować się do tego istotnego, nie tylko z punktu finansowego, wydarzenia podczas remontu.

Plan to podstawa każdej inwestycji, także tej związanej z remontem. Szczególnie jeśli nosimy się z zamiarem wymiany tak istotnego elementu każdego lokalu mieszkalnego jakim są okna. Powodów do tej decyzji jest wiele, ot choćby podstawowy, czyli energooszczędność, która w dobie rosnących z roku na rok cen opału lub ogrzewania miejskiego niejednej osobie spędza sen z powiek. Kolejny to estetyka, na której zależy coraz większej liczbie, zwłaszcza, że rozwiązania okienne, które proponują rodzimi producenci są w stanie zaspokoić nawet najbardziej wysublimowane gusta. Aby jednak zrealizować cel, jakim jest wymiana okien potrzebujemy, jak już wspomnieliśmy, odpowiednio zaplanować cały proces. Oto jego poszczególne kroki.

Kontakt ze specjalistą
Nawet jeśli nie jesteśmy jeszcze przekonani do konkretnego producenta to i tak warto poświęcić swój cenny czas na rozmowę z ekspertem w salonie. Najważniejsze, aby skupić podczas niej uwagę na parametrze jakim jest utrata ciepła, gdyż jest on kluczowy przy wyborze okna, które będziemy już za chwilę instalować w mieszkaniu. Ekspert powinien wyjaśnić, czym jest współczynnik przenikania oraz przepuszczalność energii promieniowania słonecznego, o których bardzo często informuje się w opisach produktów. – Istotnym parametrem jest tzw. bilans cieplny, który można najprościej wytłumaczyć jako możliwości energooszczędne okna oraz zdolność do pochłaniania ciepła z zewnątrz – doprecyzowuje Irena Kowalska, specjalista Oknoplast. Jeszcze przed udaniem się do salonu powinno się sprawdzić warunki instalacji okien, które zapisane są w opisie budynku. Gdyby w projekcie nie znalazły się takie informacje, to sugerujemy odnieść się do zapisów przepisów dot. warunków technicznych budynków mieszkalnych.

Uwaga na stare okno
Podstawowym źródłem informacji w temacie zakupu nowego może być nasze dotychczasowe okno. Jego odpowiednie zwymiarowanie pozwoli nam ustrzec się przed niepotrzebnymi błędami. Może się jednak zdarzyć, że stare wymiary nie odpowiadają obecnym standardom. Wtedy niestety wymiana będzie wiązała się z dodatkowym kosztem – zniszczeniem wnęki okiennej. Już po wprawieniu okna trzeba będzie ją wyrównać gipsem oraz wymalować dopasowaną farbą do koloru ścian. – Szczególnym przypadkiem jest montaż okien dachowych, gdzie obowiązkowo należy pamiętać o demontażu przynajmniej kilku dachówek. Zdarza się jednak, że potrzebne jest ściągnięcie dość znacznej część pokrycia dachowego – stwierdza Tomasz Nowak, monter okien. Nasz ekspert doprecyzowuje, że wymianę okien w dachu powinno się również skonsultować z dekarzem, który oceni jakość całej konstrukcji.

Warunki atmosferyczne
Prace remontowe związane z wymianą okien warto planować w porze suchej, tj. wtedy gdy od dłuższego czasu panuje dość stabilna pogoda. Słupek rtęci powinien balansować blisko +16°C. Przy niższych temperaturach instalacja okien może wpłynąć na trwałość i szczelność okna. – Nigdy nie wymieniamy okien podczas silnych wiatrów. Daje to gwarancję bezpieczeństwa oraz efektywności realizacji projektu – mówi Nowak.

Zgodność z Prawem budowalnym
Jak widać zmiana wyglądu okien to naprawdę wymagający projekt. Warto więc wesprzeć się w nim na sprawdzonych rozwiązaniach, gwarantujących bezpieczeństwo i trwałość. Należy pamiętać, że zmieniając wielkość może dość do ingerencji w konstrukcję budynku. Tym samym zgodnie z Prawem budowlanym wymagane będzie pozwolenie na budowę. Dbając o środowisko naturalne, powinniśmy również korzystać z usług firm, które gwarantują recycling starych elementów okiennych – szkła, drewna czy aluminium. Zróbmy to dla własnego dobra, gdyż bez tej gwarancji ewentualne koszty odbioru surowców spadają na inwestora.


źródło: oknoplast.com.pl